Švédske skúsenosti s biomasou

Švédsko patrí medzi krajiny s najväcším podielom obnovitelných zdrojov energie. Tvorí až 43 percent z celkovej produkcie energie.
Dolnorakúska firma Biogest získala prvú zákazku na stavbu poľnohospodárskej bioplynovej stanice na Slovensku. Veronika Zacharová z firmy Biogest Energie-und Wassertechnik GmbH spresnila, že nové zariadenie na severovýchodnom Slovensku bude mať výkon 1 MW a plnené bude rastlinnou biomasou, hnojovicou a pevným hnojom.
Slovensko ako tretia najlesnatejšia krajina EÚ má veľký potenciál vo výrobe energie z lesnej hmoty – dendromasy. Dokážeme túto šancu využiť?
Približne 2,5 % všetkých energií vyrobených na Slovensku pochádza z biomasy. Podľa ministra hospodárstva SR Ľubomíra Jahnátka sa projekt využívania biomasy na výrobu energií na Slovensku ešte len začína.
Plynová kríza nás vystrašila všetkých. Popri plyne sa tak témou číslo jedna stali obnoviteľné zdroje energie. Jedným z východísk je využitie kapacít biomasy.
Zmierniť dôsledky energetickej krízy by mohlo zvýšenie využívania biomasy. Práve tú považuje Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR za jeden z najperspektívnejších obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v podmienkach SR.
Nový, minulý týždeň publikovaný výskum odhaľuje, že narastajúci dopyt po krmovinách a biopalivách v EÚ spôsobuje stratu jedinečných lesných ekosystémov, vážne emisie skleníkových plynov a nárast vidieckych konfliktov v rozvojových krajinách.
Biomasa. Energia vyrobená jej spaľovaním má z obnoviteľných zdrojov najvyšší technický potenciál. Vyšší ako slnečná, vodná, geotermálna a veterná energia. Osobitne je zaujímavá drevná biomasa – dendromasa.
Vrámci jednotnej poľnohospodárskej politiky EÚ vznikol v súvislosti s dočasným, alebo trvalým nevyužívaním pôdy na poľnohospodársku činnosť nový fenomén. Jedným z efektívnych riešení využitia takýchto lokalít je pestovanie energetických plodín. Ide o lokality, na ktorých by prípadná výroba biomasy zaručovala poľnohospodárom ekologicky a ekonomicky prijateľnejšie efekty, ako klasická výroba poľnohospodárskych produktov.
Biomasa je hmota, ktorá vzniká ako produkt, polotovar či odpad v poľnohospodárstve, lesníctve a im príbuzných odvetviach, alebo ako biologicky rozložiteľný odpad v priemysle, alebo ako biologicky rozložiteľný komunálny odpad.
Vedci odporučili pozastaviť biopalivá

Vedecky výbor Európskej agentúry pre životné prostredie (EEA) tento týždeň odporučil pozastaviť plán dosiahnuť do roku 2020 desať percentný podiel biopalív v pohonných látkach a vyzval k vypracovaniu súhrnnej štúdie o prínosoch biopalív pre životné prostredie. Komisár pre životné prostredie Stavros Dimas správu EEA bagatelizoval a prehlásil, že cieľ EÚ má jeho podporu i naďalej.
Biopalivá prvej generácie sú vyrábané z rastlín, ako napríklad cukrová trstina alebo repa. Najdôležitejšími biopalivami prvej generácie sú bioetanol a biodiesel. Európa je hlavným a najväčším producentom biodieselu, zatiaľ čo Brazília a USA sú producentmi bioetanolu.